Články

KidZui

KidZui je internetový prehliadač špeciálne určený pre deti od 3 do 12 rokov. Existuje ako samostatná aplikácia pre Windows a Mac OS X, prípadne sa dá stiahnuť aj ako rozšírenie pre prehliadač MozillaFirefox (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/kidzui-k2/). Prehliadač nepristupuje k celému otvorenému internetu. Pre tvorcov projektu kontrolujú učitelia a rodičia stránky na internete a udržiavajú tak databázu schválených stránok vhodných pre deti, na ktoré môže prehliadačvstupovať. Podľa autorov programu obsahuje databáza viac ako milión stránok, obrázkov, videí a hierpre deti.


Prehliadač KidZui používa prehľadné rozhranie s veselými farbami, veľkými tlačidlami, ikonami a náhľadmi všetkého obsahu. Na úvodnej obrazovke KidZui sú zobrazené aktuálne novinky a tlačidlá pre spustenie hier, hudobných a zábavných videí a prehliadač webu. Dieťa má aj možnosť prechádzania kategóriami a surfovania po internete na základe popularity alebo podobnosti stránok, integrovaný je aj klasický vyhľadávač. Výsledky vyhľadávania sú zobrazené ako obrázkové náhľady stránky v menšej mierke a otvoria sa po kliknutí na ne. Vďaka tomu je rozhranie vhodné aj pre mal édeti, ktoré nevedia dobre čítať. Nechýba ani pridávanie stránok medzi obľúbené pre ich rýchleotvorenie.


Pre rozšírenie funkcií odporúčame rodičom venovať minútu registrácii. Po jej úspešnom dokončenía potvrdení sa po prihlásení rodiča v prehliadači zobrazí menu s novými funkciami. Je tu možnosť spúšťania prehliadača spolu so systémom, zobrazenie na celú obrazovku a vyžadovanie hesla privypnutí. Vďaka tomu budú mať deti svoj prehliadač na obrazovke okamžite po zapnutí PC a nebude ich rušiť žiadny iný obsah. Po aktivácii účtu bude rodič pravidelne dostávať správu o aktivitách dieťaťav prehliadači, aby mal prehľad o tom, čo ho najviac zaujíma. Bezplatná registrácia umožní rodičom vytvoriť každému dieťaťu vlastný profil a nastaviť jeho vek a pohlavie, prehliadač bude potom podsúvať relevantnejší obsah a chlapcom sa nebudú zobrazovať bábiky, ale autá a stavebnice. Medzi profilmi detí sa dá prepínať pomocou tlačidla priamo v prehliadači.


Aj keď je KidZui určený primárne pre bezpečné prehliadanie internetu, nemožno sa úplne spoliehaťiba na jedno bezpečnostné riešenie. V počítači teda určite nesmie chýbať aktuálny antivírus a firewall, ochranu posilní aj iný typ ochrany, napríklad filter poskytovaný priamo operátorom v internetovej prípojke.


Sťahujte z: http://www.kidzui.com/

Ďalšie články